ՊԱՇՏՊԱՆՈՒԹՅԱՆ ԻՐԱՎՈՒՆՔԻ ԼԻԱՐԺԵՔ ԻՐԱՑՄԱՆ ՈԼՈՐՏՈՒՄ ԱՌԿԱ ՈՐՈՇ ՀԻՄՆԱԽՆԴԻՐՆԵՐ ՔՐԵԱԿԱՆ ԴԱՏԱՎԱՐՈՒԹՅՈՒՆՈՒՄ
Pub Date : 1900-01-01 DOI: 10.52063/25792652-2022.1.12-294
Արդար դատական քննության հիմնարար իրավունքի լիարժեք իրացման ոլորտում ծագող մարտահրավերների լուծման հարցը քննելիս անհրաժեշտ է կերպով անդրադառնալ այդ հիմնարար իրավունքի մաս կազմող բաղադրիչների համալիր վերլուծությանը, դատավարական այլ կառուցակարգերի հետ համադրմանը: Սույն հոդվածի նպատակը պաշտպանության իրավունքի լիարժեք ուսումնասիրությունն է օրենսդրության ու տեսական գրականության լույսի ներքո՝ որպես արդար դատական քննության հիմնարար իրավունքի բաղադրիչ: Հոդվածի խնդիրների ցանկում պաշտպանության իրավունքի համակարգում առկա խնդիրների վերհանումն է, դրանց վերլուծությունը, ինչպես նաև գործնական լուծումներ առաջարկելը: Հոդվածը շարադրված է վերլուծության, իրավական համեմատության և դեդուկցիայի մեթոդների կիրառմամբ: Սույն հոդվածի շրջանակում մեր կողմից ուսումնասիրության է ենթարկված պաշտպանության իրավունքը՝ որպես քրեական գործի շրջանակներում հանցավոր արարք կատարվելու մեջ կասկածվող կամ մեղադրվող անձի հիմնական միջոց: Ուսումնասիրության առարկան պաշտպանության իրավունքի կառուցակարգն ու դրա վերաբերյալ ձևավորված որոշ տեսական մոտեցումներն են, ինչպես նաև գործող և նոր օրենսդրական կարգավորումները՝ առանձնացնելով որոշ տեսական ու գործնական հիմնախնդիրներ: Պաշտպանության իրավունքը հոդվածում քննվել է պաշտպանի մասնակցության շրջանակներում: Կատարված հետազոտության արդյունքում փաստել ենք պաշտպանության իրավունքի կենտրոնական դերը ինչպես գործող, այնպես էլ նոր օրենսդրական կարգավորումների համատեքստում՝ առանձնացնելով պաշտպանի գործունեության ժամանակ ծագող որոշ հիմնահարցեր: Հոդվածում քննության առարկա ենք դարձրել նաև որոշ տարբերակներ, որոնք կարող են երաշխավորել պաշտպանության իրավունքի լիարժեք իրացումը կամ առնվազն նպաստել դրան:
Արդարդատականքննությանհիմնարարիրավունքիլիարժեքիրացմանոլորտումծագողմարտահրավերներիլուծմանհարցըքննելիսանհրաժեշտէկերպովանդրադառնալայդհիմնարարիրավունքիմասկազմողբաղադրիչներիհամալիրվերլուծությանդը,ատավարականայլկառուցակարգերիհետհամադրմանը:Սույնհոդվածինպատակըպաշտպանությանիրավունքիլիարժեքուսումնասիրություննէօրենսդրությանուտեսականգրականությանլույսիներքո՝որպեսարդարդատականքննությանհիմնարարիրավունքիբաղադրիչ:Հոդվածիխնդիրներիցանկումպաշտպանությանիրավունքիհամակարգումառկախնդիրներիվերհանումնէ,դրանցվերլուծությունը,ինչպեսնաևգործնականլուծումներառաջարկելը:Հոդվածըշարադրվածէվերլուծությանի,րավականհամեմատությանևդեդուկցիայիմեթոդներիկիրառմամբ:Սույնհոդվածիշրջանակումմերկողմիցուսումնասիրությանէենթարկվածպաշտպանությանիրավունքը՝որպեսքրեականգործիշրջանակներումհանցավորարարքկատարվելումեջկասկածվողկամմեղադրվողանձիհիմնականմիջոց:Ուսումնասիրությանառարկանպաշտպանությանիրավունքիկառուցակարգնուդրավերաբերյալձևավորվածորոշտեսականմոտեցումներնեն,ինչպեսնաևգործողևնորօրենսդրականկարգավորումները՝առանձնացնելովորոշտեսականուգործնականհիմնախնդիրներ:Պաշտպանությանիրավունքըհոդվածումքննվելէպաշտպանիմասնակցությանշրջանակներում:Կատարվածհետազոտությանարդյունքումփաստելենքպաշտպանությանիրավունքիկենտրոնականդերըինչպեսգործող,այնպեսէլնորօրենսդրականկարգավորումներիհամատեքստում՝առանձնացնելովպաշտպանիգործունեությանժամանակծագողորոշհիմնահարցեր:Հոդվածումքննությանառարկաենքդարձրելնաևորոշտարբերակներ,որոնքկարողեներաշխավորելպաշտպանությանիրավունքիլիարժեքիրացումըկամառնվազննպաստելդրան:
{"title":"ՊԱՇՏՊԱՆՈՒԹՅԱՆ ԻՐԱՎՈՒՆՔԻ ԼԻԱՐԺԵՔ ԻՐԱՑՄԱՆ ՈԼՈՐՏՈՒՄ ԱՌԿԱ ՈՐՈՇ ՀԻՄՆԱԽՆԴԻՐՆԵՐ ՔՐԵԱԿԱՆ ԴԱՏԱՎԱՐՈՒԹՅՈՒՆՈՒՄ","authors":"Լուսինե Հովհաննիսյան","doi":"10.52063/25792652-2022.1.12-294","DOIUrl":"https://doi.org/10.52063/25792652-2022.1.12-294","url":null,"abstract":"Արդար դատական քննության հիմնարար իրավունքի լիարժեք իրացման ոլորտում ծագող մարտահրավերների լուծման հարցը քննելիս անհրաժեշտ է կերպով անդրադառնալ այդ հիմնարար իրավունքի մաս կազմող բաղադրիչների համալիր վերլուծությանը, դատավարական այլ կառուցակարգերի հետ համադրմանը: Սույն հոդվածի նպատակը պաշտպանության իրավունքի լիարժեք ուսումնասիրությունն է օրենսդրության ու տեսական գրականության լույսի ներքո՝ որպես արդար դատական քննության հիմնարար իրավունքի բաղադրիչ: Հոդվածի խնդիրների ցանկում պաշտպանության իրավունքի համակարգում առկա խնդիրների վերհանումն է, դրանց վերլուծությունը, ինչպես նաև գործնական լուծումներ առաջարկելը: \u0000Հոդվածը շարադրված է վերլուծության, իրավական համեմատության և դեդուկցիայի մեթոդների կիրառմամբ: \u0000Սույն հոդվածի շրջանակում մեր կողմից ուսումնասիրության է ենթարկված պաշտպանության իրավունքը՝ որպես քրեական գործի շրջանակներում հանցավոր արարք կատարվելու մեջ կասկածվող կամ մեղադրվող անձի հիմնական միջոց: \u0000Ուսումնասիրության առարկան պաշտպանության իրավունքի կառուցակարգն ու դրա վերաբերյալ ձևավորված որոշ տեսական մոտեցումներն են, ինչպես նաև գործող և նոր օրենսդրական կարգավորումները՝ առանձնացնելով որոշ տեսական ու գործնական հիմնախնդիրներ: Պաշտպանության իրավունքը հոդվածում քննվել է պաշտպանի մասնակցության շրջանակներում: \u0000Կատարված հետազոտության արդյունքում փաստել ենք պաշտպանության իրավունքի կենտրոնական դերը ինչպես գործող, այնպես էլ նոր օրենսդրական կարգավորումների համատեքստում՝ առանձնացնելով պաշտպանի գործունեության ժամանակ ծագող որոշ հիմնահարցեր: Հոդվածում քննության առարկա ենք դարձրել նաև որոշ տարբերակներ, որոնք կարող են երաշխավորել պաշտպանության իրավունքի լիարժեք իրացումը կամ առնվազն նպաստել դրան:","PeriodicalId":207059,"journal":{"name":"Scientific Artsakh","volume":"7 1","pages":"0"},"PeriodicalIF":0.0,"publicationDate":"1900-01-01","publicationTypes":"Journal Article","fieldsOfStudy":null,"isOpenAccess":false,"openAccessPdf":"","citationCount":null,"resultStr":null,"platform":"Semanticscholar","paperid":"114447344","PeriodicalName":null,"FirstCategoryId":null,"ListUrlMain":null,"RegionNum":0,"RegionCategory":"","ArticlePicture":[],"TitleCN":null,"AbstractTextCN":null,"PMCID":"","EPubDate":null,"PubModel":null,"JCR":null,"JCRName":null,"Score":null,"Total":0}